..

Anabolizanlarla İlgili Sorularınız ve Bilgi Paylaşımlarını Yapabileceğiniz Alan

..

Mesajgönderen emregonel » Pzt Oca 18, 2016 10:05 pm

.
En son emregonel tarafından Pzt Mar 14, 2016 9:43 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
emregonel
Yeni Üye

Ettiği teşekkür: 2
Aldığı teşekkür: 0

Re: Ilk kur icin yardimci olursaniz sevinirim

Mesajgönderen ati88 » Sal Oca 19, 2016 12:35 pm

Dostum 15 ayda 5-6 kg kas yaptığından bahsetmişsin. Bence gayet iyi gidiyorsun. Halen büyüme çağında olduğun için bu dönemi steroidsiz değerlendirebilirsin.

Ayrıca moralini bozmak istemiyorum ama, steroidlerden alınacak verim kişinin genetiğiyle çok alakalı. Mesela bir kür bir kişiye 5-6 kg kas kazandırırken bir başkasına sadece 2-3 kg kazandırabilir.

Bence ilk önce kaybettiğin motivasyonunu geri kazanmak için farklı hedefler belirle. Eğer amacın sadece kas yapmaksa, 15 ayda 5 kilo almak demek haftada 83 gr kas yapmak demektir. Bu iyi bir gelişme ancak, sen her hafta tartılır ve bir önceki haftaya göre fark olmadığını düşünürsen yanlış yoldasın derim.

Vücut geliştirmenin aynı zamanda bir spor olduğunu hatırlatırım. Farklı hedefler belirle:
* Google Drive'da bir Google Sheets belgesi (Excel benzeri) oluştur. Buraya günlük notlar al. Cep telefonları için Sheets uygulaması mevcut.
* Hacim odaklı bir program yerine güç odaklı bir programa başla. Bu konuda Mike Rippetoe'nın Starting Strength kitabını önerebilirim. Android ve iOS için antreman planlama ve not defteri uygulamaları mevcut. Yapacağın antremanları önceden planlayarak ve her antremanı not alarak gelişimini her hafta birebir gözlemle.
* Güç antremanlarında temel hareketler: bench press, deadlift, squat (powerlifting müsabaka hareketleri). Bu üç harekete ilave olarak güç antremanında shoulder press, power clean, power snatch hareketleri de çalışmaya çalış.
* Güç antremanlarında her hareketi haftada sadece 1 kere yapmaya başladığın anda antremanlarına hacim hareketleri de ekleyebilirsin. Örnek: Jim Wendler'ın 5/3/1 programı, artı body building template
* Yapmıyorsan kardiyo yapmaya başla. Zaman mesafe gibi hedefler koy. Her sabah uyandıktan sonra ve her kardiyo bittiği anda nabzını ölç. Zaman içerisinde nabzının ne kadar azaldığının not al.
* Cep telefonları için couch to 5K, couch to 10K gibi cardio programları var. Bunları kullanarak 5K, 10K hedeflerine ulaş.

Eğer bu şekilde kısa sürede ölçüm yapabileceğin hedeflerin olursa motivasyon konusunda sıkıntı yaşayacağını zannetmiyorum. Yine de motive olamıyorsan ben birşey bilmiyorum demektir.

Starting Strength ve 5/3/1 kitaplarının pdflerini internette kısa bir aramayla (libgen.io) bulabilirsin.
Kullanıcı avatarı
ati88
Yeni Üye

Ettiği teşekkür: 71
Aldığı teşekkür: 58

Mesajgönderen emregonel » Sal Oca 19, 2016 1:06 pm

Tesekkurler abi fakat ben daha cok bolge bolge calismayi seviyorum power lifter gibi calismak hosuma gitmiyor.Steroid buyumeyi durdurur mu?Ayrica ben 15 ayda 5 kg alinan kasi az buluyorum yani araliksiz dolu dolu 15 ayda alinan 5 kg benin istedigim seviyede degil acikcasi.3 ayda 1 kg kas bence az ve aldigin 5 kilonun hepsinin kas okarak aldigimi dusunmuyorum.
emregonel
Yeni Üye

Mesajgönderen ati88 » Sal Oca 19, 2016 2:19 pm

Kısaca evet, steroidler büyümeyi durdurur.

Uzun cevap: hem evet, büyümeyi durdurur, hem de yeterli delil yok, o yüzden büyüme çağında tedbir olarak kullanmamak gerek.

Doğal steroid hormonlarından testosteron ve estrojen içinde büyümeyi durduranın estrojen olduğunu bilimsel çalışmalar sonucunda biliyoruz. Fakat yapay olarak üretilen steroid hormonlarının büyüme üzerinde etkisi olup olmadığı konusunda çalışma yok. Mesela masteron, oxymetholone gibi steroidlerin göğüsteki estrojen reseptörlerine bağlandığını, masteronun inhibe ettiğini, oxymetholone'un uyardığını biliyoruz. Bilmediğimiz şey ise bu sentetik hormonların kemiklerdeki büyümeyi sağlayan epifizel plaktaki estrojen receptörlerini uyarıp uyarmadığı.

Eğer büyüme konusunda kesin yanıt istiyorsan, bir ortopedi uzmanına gidip kemiklerinin uzamasının devam edip etmediğini sorabilirsin. Sanırım uzman bir doktor rontgen filmlerine bakarak epifizyel plakların aktif oluf olmadığını söyleyebilir.
Kullanıcı avatarı
ati88
Yeni Üye

Mesajgönderen ati88 » Sal Oca 19, 2016 2:21 pm

Ayrıca güç antremanlarının bölgeler halinde olmayacapını kim söyledi? :)
Hacim çalışıldığında çoğunlukla kaslar zarar görür.
Fakat yüksek ağırlık çalışıldığında hem kaslar, hem de merkezi sinir sistemi ciddi hasar görür.
Kasların iyileşmesi steroid olsun olmasın merkezi sinir sisteminin iyileşmesinden daha hızlıdır.
O nedenle merkezi sinir sisteminin iyileşmesi için bir hareket tekrar edilmeden önce yaklaşık 1 hafta beklenir.
Bu yüzden de özellikle müsabakalara hazırlanan powerlifterların programları her zaman bölgeseldir.

Mesela Jim Wendler 5/3/1 + Bodybuilder template:
http://www.mensfitness.com/training/bui ... ons?page=2

Pazartesi: Barbell shoulder press güç + omuz ve biceps hacim hareketleri
Salı: Deadlift güç + üst/orta/alt sırt ve karın hacim hareketleri
Çarşamba: Bench press güç + göğüs ve triceps hacim hareketleri
Cuma: Squat güç + Bacak ve karın hacim hareketleri
Kullanıcı avatarı
ati88
Yeni Üye

Mesajgönderen emregonel » Sal Oca 19, 2016 2:53 pm

Programa baktim 2. Sayfadakini denemek isterim suanki programin bitince.Inat etmis gibi gorunmek sitemiyorum fakat basit,iddiali olmayan bi kur (5-6 kg alabilicegim) denemek istiyorum acikcasi kafama koymus durumdayim eger tam olarak aklıma yatarsa.Biraz da bu konuda yardimci olabilirseniz sevinirim.Mesela sirf testo kurune girilir mi benim hedeflerim dogrultusunda?Veya nasil bir kur onerebilirsiniz? Gencim nasil olsa karaciger tertemiz,vucudu en az sekilde yorarak nasil bir kure girebilirim?
emregonel
Yeni Üye

Mesajgönderen ati88 » Sal Oca 19, 2016 7:05 pm

Sorun zaten vücuda dışarıdan alınan testosteronun estrojen seviyesini arttırması.

Kusura bakma ama sana kür öneremeyeceğim.

Fakat antreman motivasyonu gerekliyse forumdaki arkadaşların yardımlarını esirgemeyeceklerimden eminim.
Kullanıcı avatarı
ati88
Yeni Üye

Mesajgönderen emregonel » Sal Oca 19, 2016 8:01 pm

Canin sagolsun abi eyvallah :)
emregonel
Yeni Üye