Steroid - (Tuberkuloz ) Verem İlişkisi , ÖNEMLİ

Anabolizanlarla İlgili Sorularınız ve Bilgi Paylaşımlarını Yapabileceğiniz Alan

Steroid - (Tuberkuloz ) Verem İlişkisi , ÖNEMLİ

Mesajgönderen angelcold » Sal Şub 19, 2013 3:00 pm

Merhaba arkadaşlar , Bu konuyu açıp açmamak konusunda aslında çok düşündüm kimseyi ürkütmemek adına ama daha sonra karar verdim ki aslında bu konuyu açmak tüm forumun yararına olacaktır. Sizleri de düşündüm ve konuyu açmaya karar verdim.

Belki benim birkaç başlığımı görmüşsünüzdür deca kürü yapmıştım daha yeni bitti sayılır 2 hafta kadar oluyor. Hatta 2 hafta öncesinde de 1 hafta süreyle online olamamıştım. İşte ben o sıra hastahanede yatıyordum. Birgün otobüsteyken ani bi öksürük tuttu , araçtan inip tükürdüğümde , tükürüğümün kandan ibaret olduğunu gördüm , yani bağriz kan tükürüyordum. Sonrasında çok daha arttı ve artık neredeyse bardak bardak kan tükürüyordum.

Hemen bir göğüs hastalıkları hastahanesine gittim , birkaç acil müdehalenin ardından beni hemen yatırdılar.
Ardından başka bir uzman doktor yanıma geldi ve birkaç soru sormaya başladı , "spor yapıyormusun , hangi spor" - evet , vücut geliştirme. Sıradaki soru : "steroid kullandın mı" evet dedim. Hastalığıma bunun sebep olmuş olabileceğini söyledi. Başta bana çok mantıksız geldi , çünkü sizlerin de tahmin edebileceği gibi steroid hormonlarla oynar diyeceksiniz ki ne alakası var öksürükle veremle? Yani ben de böyle düşünmüştüm işte.

Birkaç gün sonra birkaç kan , röntgen , radyoloji testlerinden sonra Tüberkuloz yani verem teşhisi konuldu. Doktor tekrar yanıma geldi ve steroidlerin vücut direncini düşürdüğünü ve toplumsal bir hastalık olan öksürükle , hapşurukla , aksırmayla kolayca bulaşabilen verem'e davetiye çıkardığımı söyledi.

Ama ben hâla tatmin olmamıştım. Hâla doktorun dahi önyargılı olarak steroidin zararlı olduğunu düşündüğünü tahmin ederekten veremi bile buna bağladığını düşünüyordum. Sonrasında eve geldim ve internet üzerinden biraz araştırma yapayım dedim. Ve okuduğum araştırdığım gördüğüm tüm akademik makalelerde steroidlerin vücut direncini (yani bağışıklık sistemini) baskıladığını söylüyordu. İnanılmaz! Steroidlerin böyle bir yan etkisi olduğunu siz de bilmiyordunuz değil mi ?

Burdan yola çıkarak da eğer sürekli toplu taşımayı kullanan biriyseniz , insanlarla mesleğinizden dolayı çok dialog kurmak zorundaysanız veya öğrencisyseniz , bu hastalığa yakalanma riskiniz zaten çok yüksekken steroid de bunun üzerine bağışıklık sistemini düşürerek hastalığa tam zemin hazırlıyor diyebiliriz. Ve bu hastalığa kapıldıktan sonra anlıyorum ki bu hastalık o kadar kolay bulaşıyor ki arkadaşlar kaçışınız neredeyse yok gibi aksırıp öksürenden hapşurandan uzak durmalısınız herdaim. Ve çok sinsi bir hastalık eminim birkaçınızda bile vardır. Çünkü ben bile kan tükürene kadar bilmiyordum ve en ufak bir belirti vermiyor. Özellikle body building yapıyor ve hayvan gibi yemek yiyorsanız. Verem iştahı kesiyor fakat body buildingçi birinin iştahını kesemiyor ne yazık ki dolayısıyla böyle bir belirtiyi göremiyoruz biz sporcular.

Aşırı spor , yani vücut geliştirme de okuduğum başka bir akademik makaleye göre hücreye giden kalsiyumu azaltarak bağışıklık sistemini az da olsa baskılıyor. Bu kadar fazla baskılanan vücut direncinin son olarak neticesine de canlı örnek olarak "KENDİMİ" gösterebilirim arkadaşlar...

Son olarak sizlere tavsiyelerim ; henüz kür yapmadıysanız ,kesinlikle ama kesinlikle bağlı bulunduğunuz verem-savaş dispanserine gidip test yaptırmanız. Eğer negatif ise kür ortalarında bir test daha yaptırmanız ve çok dikkatli kontrollü kullanmanız.

Eğer kür yaptıysanız ; yine bağlı bulunduğunuz verem-savaş dispanserine gidip test yaptırmanız. Zaten pozitif çıkarsa tedaviye hemen başlarsınız..

Bahsettiğim akademik makaleler http://www.trakya.edu.tr/ckarlikaya/TBdernot.htm

http://verem.nedir.com/

Bizzat yaşadığım bir problemdir tamamen kendi tecrubelerimi içerir.

Sağlık dolu spor hayatı dileklerimle , Başarılar.
Hayallerini gerçekleştiremiyorsan neden yaşıyorsun , asla pes etme ve asla tatmin olma! Sınırsızı ve sonsuzu iste , mümkün olanla yetinme!
angelcold
Yeni Üye

Ettiği teşekkür: 101
Aldığı teşekkür: 20

Re: Steroid - (Tuberkuloz ) Verem İlişkisi , ÖNEMLİ

Mesajgönderen BeastMuscle » Sal Şub 19, 2013 5:03 pm

Çok önemli ve aydınlatıcı bir konuya değinmişsin. Kür boyunca yüksek doz C vitamini, soğan ve sarımsağı eksik etmeyelim arkadaşlar. Bunlar kür boyunca bizim yardımcımız olacaktır. Umarım durumun çok ağır değildir Allah acil şifalar versin dileğiyle kardeşim.
BeastMuscle
Yeni Üye

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 3

Mesajgönderen UncleO » Sal Şub 19, 2013 5:15 pm

Öncelikle Çok geçmiş olsun.. Umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşursun. Durumundan bizleri de haberdar edersen memnun olurum.
Arkadaşlar BeastMuscle ında dediği gibi kür içinde alacağımız C vitamini, b vitamini, zinco, multivitamin ve sebzeler kas yapmak amaçlı değil vücudun direncini artırmak içindir.. Birçok arkadaşımız bunları ihmal etsede önemini görüyoruz.. Özellik Zinco saç dökülmesinden ziyade vücut direncini oldukça artırmaktadır..

Dostum tekrar geçmiş olsun.. Umarım tekrar eski sağlığına kavuşursun en kısa zamanda.
Kullanıcı avatarı
UncleO
Forum Duayeni

Ettiği teşekkür: 3
Aldığı teşekkür: 115

Mesajgönderen angelcold » Sal Şub 19, 2013 6:32 pm

BeastMuscle yazdı:Çok önemli ve aydınlatıcı bir konuya değinmişsin. Kür boyunca yüksek doz C vitamini, soğan ve sarımsağı eksik etmeyelim arkadaşlar. Bunlar kür boyunca bizim yardımcımız olacaktır. Umarım durumun çok ağır değildir Allah acil şifalar versin dileğiyle kardeşim.

teşekkür ederim kardeşim durumum iyiye doğru gidiyor çünkü tedaviye başlandı sağolasın.
Hayallerini gerçekleştiremiyorsan neden yaşıyorsun , asla pes etme ve asla tatmin olma! Sınırsızı ve sonsuzu iste , mümkün olanla yetinme!
angelcold
Yeni Üye

Mesajgönderen angelcold » Sal Şub 19, 2013 6:34 pm

UncleO yazdı:Öncelikle Çok geçmiş olsun.. Umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşursun. Durumundan bizleri de haberdar edersen memnun olurum.
Arkadaşlar BeastMuscle ında dediği gibi kür içinde alacağımız C vitamini, b vitamini, zinco, multivitamin ve sebzeler kas yapmak amaçlı değil vücudun direncini artırmak içindir.. Birçok arkadaşımız bunları ihmal etsede önemini görüyoruz.. Özellik Zinco saç dökülmesinden ziyade vücut direncini oldukça artırmaktadır..

Dostum tekrar geçmiş olsun.. Umarım tekrar eski sağlığına kavuşursun en kısa zamanda.

evet çok doğru söylüyorsun vitaminleri eksik etmemek gerek. ben de eksik etmemiştim kür boyunca gerçi ama her insanın direnci aynı olmuyor işte benimkisi yapısal olarak biraz düşükmüş sanırım. birinden de hastalığı kapınca tam olmuş :) Teşekkür ederim tedaviye başlandığı için iyiye doğru gidiyorum. 2 ay içinde neredeyse eski sağlığıma kavuşucakmışım inşallah.
angelcold
Yeni Üye

Mesajgönderen BeastMuscle » Sal Şub 19, 2013 7:48 pm

Tam gaz idmanlarına devam edebilmen dileğiyle tekrar geçmiş olsun :)
BeastMuscle
Yeni Üye

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 3

Mesajgönderen maniac_lord » Pzt Mar 04, 2013 7:45 am

Çok ilginç, steroidler benim bildiğim vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Hatta aids tedavisinde bile kullanılıyor bu nedenle. Bağışıklığı zayıflattığını ilk defa burada gördüm :?: :?: :?:
maniac_lord
Yeni Üye

Ettiği teşekkür: 8
Aldığı teşekkür: 0

Mesajgönderen angelcold » Pzt Mar 04, 2013 11:45 pm

maniac_lord yazdı:Çok ilginç, steroidler benim bildiğim vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Hatta aids tedavisinde bile kullanılıyor bu nedenle. Bağışıklığı zayıflattığını ilk defa burada gördüm :?: :?: :?:

açıkçası ben de öyle ama akademik makaleler de bu yönde olunca inandım..
angelcold
Yeni Üye

Mesajgönderen justpump » Sal Mar 05, 2013 12:02 am

Alt yapisi olmayan vucuda kur yapilirsa yan etkileri daha dramatik oluyor. Sagliktan daha onemli bir sey yok aldigin kutlede bosa gitti bu olaydan iyi bir ders cikarilmasi gerek. Buyuk gecmis olsun.
justpump
Yeni Üye

Ettiği teşekkür: 6
Aldığı teşekkür: 2

Mesajgönderen angelcold » Sal Mar 05, 2013 12:09 am

justpump yazdı:Alt yapisi olmayan vucuda kur yapilirsa yan etkileri daha dramatik oluyor. Sagliktan daha onemli bir sey yok aldigin kutlede bosa gitti bu olaydan iyi bir ders cikarilmasi gerek. Buyuk gecmis olsun.

doğru söylüyorsun ders almak gerekli. ama aldığım kütleyi hâla korumaktayım. bu ay sonunda spora da geri dönüyorum 1 kg kadar kaybım var sadece şuan. bu ay sonu üzerine koymaya başlıcam inş.
angelcold
Yeni Üye

Sonraki

Dön Anabolik Steroidler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir