PROVİRON NEDİR, GEREKLİMİ; VG' de GERKSİZ ilaçlardan biridir

Androjenler(Testosteron,Öströjen vb) Hormonlar ve Steroidler Bölümü

PROVİRON NEDİR, GEREKLİMİ; VG' de GERKSİZ ilaçlardan biridir

Mesajgönderen HAN » Prş Oca 02, 2014 6:23 pm

Selam arkadaşlar,

Bilgi çağında bazı efsaneler veda etme zamanı geldi diye düşünüyorum. Bu nedenle Proviron hakkında bilinmesi gerekenleri buraya yazıyorum.
Burada daha bir çok ilaç hakkında paylaşımlarda bulunacağım.

PROVİRON (MASTEROLON)
Masterolon dha iyi Proviron olarak bilinen ilaç VG de yıllarca efsane ve yanlış bilgilerin nasıl yayıldığı için iyi bir örnek. Çünkü bu ilaç doğru olmayan etkiler ile anılıyor.
Tıpta Proviron androjen terapisinde kullanılıyor. Ayrıntılı olarak libodo eksikliğinde, iktidarsızlık ve kötü genel durumda yazılıyor, yani androjen eksikliği belirtisi görüldüğünde.
Ama Proviron vücutta testosteron üretimini tetiklemiyor sadece eksik olan androjeni tamamlıyor.
Özelliğinde Dihydrotestosterona benziyor yani aromatize ( östrojene çevrilme) olmuyor ve anabol bir özelliği yok.
Yani Proviron ile kas yapmak mümkün değil.
VG de Proviron değişik amaçlar ile kullanılıyor. Provironun özeliğini temel alarak çoğu sporcu bu ilaçı Deca ile beraber kullanıyor. Böylece androjen bir ilaç ile Deca desteklenmiş oluyor ve böylece libido kayıbını ve iktidarsızlığın önüne geçiyorlar.
Ama bu ne kadar doğru bir yaklaşım olduğunu sormak gerek çünkü Proviron yerine biraz Testosteron eklemek daha mantıklı olurdu.Bu daha ucuz bir yol olurdu ve kas gelişimi daha hızlı olurdu. Her 10-14 günde yapılacak olan 250mg Testo Provirona kıyasla daha etkili olacaktır.
Sporcular Provironu birde PCT de kullanıyorlar böylece düşen androjen seviyesini ve libido azalmasını engellemek istiyorlar. Böylece az da olsa libido azalması engellenebilir ama yinede bu mantıklı bir yaklaşım değil. Bu uygulama bir ‘bridging’ (köprüleme = geçiştirme) dir. Çünkü Proviron birkaç araştırmada vücutta testosteronun ve luteinizan ormonunun (LH) azalmasına sebep olmasını göstermiştir.LH yumurtalarda vücudun kendi testo üretimini sağladığı için bu yaklaşım bir PCT de sporcuya zarar verici bir uygulama. Sonuçta steroidlere bir ara vermenin amacı vücudun kendi hormon üretimini normale dönüştürmek. Bu daha iyi pregnyl, clomifen ve tamoxifen ile sağlanır.
Bir yanlış bilgide Amerikadan geliyor. Amarikalı ‘steroid guruları’ her küre Proviron eklemeyi tavsiye ediyor. Çünkü bu yaklaşım kullanılan steroidlerin etkisini yükseltiyormuş. Proviron kandaki boş testo seviyesini yükseltiyormuş.
Ama önceden bilmek gerekiyor ki vücuttaki test onun %98 ‘sex hormon binding globuline’ (SHBG) ve albümine bağlıdır. Geri kalan %2 si boşta ve böylece aktif. Amerikalılar provironun testoya kıyasla daha çok SHGB benzeşmesi olduğundan boşta olan testonun çoğalacağını ve böylece kullanıcının daha çok boşta olan testo dan faydalanacağın düşünüyor.
İlk bakışta kafaya yatıyor ama bir çok araştırma göstermiştir ki proviron kullanımında vücuttaki testo seviyesinin tamamı düşüyor. Aslında Amerikalılar doğru düşünüyor proviron ile vücuttaki boş testo seviyesi artıyor. Sorun şu ki vücut bunun farkına varıp hemen atağa geçip fazla olan test oyu karaciğerde yakıyor.
Böylece sporcu kendi kalesine gol atmış oluyor çünkü sonuçta vücutta ki testo seviyesinin azalmasına neden oluyor.
Ama bu proviron hakkında uzmanların bildiği tek yanlış değil. Proviron her halde VG de en çok aromatize bloker (östrojene çevrilmeyi engellemeye) olarak kullanılıyor. Bu konuda Proviron aromatize enzimine bağlanıp ilaçların östrojene çevrilmesini engelliyormuş. Ne yazık ki bu doğru değil.
Bildiğimiz gibi proviron test oyu bağlantısından koparıyor ve böylece testo yok oluyor. Tabi ki böylece vücutta daha az testo oluyor ve östrojene çevrilecek testo da azalmış oluyor. Bu nedenle de vücut daha az su ve yağ depoluyor.
Sonuçta sadece müsabık sporcular provirondan faydalanabilirler. Bunlar provironun kasların daha sert, daha yoğun ve daha büyük gözükmesini sağlayabilir. Bu amaçla Proviron bir yarışmadan 2-3 hafta önce alınır. Birde Proviron DHT-Derivat olarak Aldosteron-Antogonist etkisi yapıyor, yani vücudun daha çok su ve sodyum atmasını sağlıyor.
Kadınlar kesinlikle Proviron kullanmamalı.

Selamlar
HAN
Yeni Üye

Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 1

Re: PROVİRON NEDİR, GEREKLİMİ; VG' de GERKSİZ ilaçlardan bir

Mesajgönderen _BlackLight_ » Prş Oca 02, 2014 8:13 pm

Yazdiklariniz cok bilgilendrici elinzee saglik fakat kafama takilan bir kac soru var

1)bu bilgiler tecrube edilerekmi yaxilmis bilgiler yoksa yalnzca arastirmalara dayalimi?
2)decayla beraber proviron aliniyor yazmissiniz.TESTESTRTONSUZ deca kurune girilirse dsonuc felaket olur zaten bu bir mantik hatasi

3)ben birebir kendimden tecrube ettim ve 6oo deca 75o enantat kurumun ilk 6 haftasi 25mg kullandim jineko badlangici 0 idi.6dan sonra kestim ve 8. Hafta jinekomasti basladi ve 1o. Haftafan 16.haftaya kadar 5o mg ile devam ettim jonekomastjde hicbir ilerleme olmadi bki fantastik olacak ama gerileme bile oldu
_BlackLight_
Yeni Üye

Aldığı teşekkür: 110

Mesajgönderen mute1912 » Prş Oca 02, 2014 8:24 pm

gercekten bende şaşırdım 1 yıldır bu forum ve forumdaki bırcok hocamı takıp edıyorum suan kürdeyim,5.enjeksiyonumu oldum (500 enentath 400 boldenon ) hocalarımın ve sıtedekı yonlendırmelerdende ogrendıklerimle bende 5 haftadır gunluk 50mg PROVİRON kullanıyorum...bu yazıyı okuduktan sonra içime bir kurt düştü...beklıyelım gorelım üstatlar nedıyecek ...herkeze ıyı forumlar
hayvan gibi çalış ,insan gibi yaşa
mute1912
Yeni Üye

Ettiği teşekkür: 3
Aldığı teşekkür: 0

Mesajgönderen HAN » Pzt Oca 06, 2014 11:54 am

Selam,

Yazdığım bu yazıyı Anabole steroide 2010-Das Schwarze Buch tan tercüme ettim.
Tabiki yıllardır kendimde kür yapıyorum ve almadığım ilaç kalmadı.
Bende proviron kullandım eski kürlerimde ( 10 yıl önce ). Ama şimdi kesinlikle proviron kullanmıyorum ve kullanmayıda düşünmüyorum, belki yarışmaya katılırsam 2-3 hafta öncesinden kullanırım.

Deca ile kullananlar var diye yazdım ama peşindende bu uygulamanın mantıklı olmadığını daha doğrusu deca yı testesteron ile kombine etmek olacağını....

Proviron vücudun genel testo sevyesini aşağı çekiyor buda daha az jinekomasti olmaya sebep olabilir.
Ama bu ne kadar mantıklı bir yaklaşım artık siz karar verin.

Jinekomastinin sebebi aldığımız ilaçların bir kısmının östrojene çevrilmesi ( aromatize olmaı ) ve bazı ilaçlarında prolaktin ( trenbolon, deca ) sevyesini arttırdığı içindir.
Bu durumda aromatize engelleyici ( Arimidex, Lotrezol...) kullanılabilir veya östrojen reseptör bloker ( Tamoxifen ) alınabilir. Başlamış bir jinekomasti için en iyi ilaç Tamoxifen ( Nolvadex olarak ta bilinir ).
Prolaktin sevyesini düşürmek içinde Cabeser alınabilir.

Bu forumda pek bir şey yazmadım. Ama burada adını vermeyeceğim ama yaklaşık 100.000 üyesi olan başka bir forumda ( başka bir isim altında ) bir çok yazım var.

Bu foruma yazma sebebimde bir kaç arkadaşın rica etmesi üzerine oldu.

Selamlar
HAN
Yeni Üye

Aldığı teşekkür: 1

Dön Androjenik Steroidler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir