vücudun dogal üretim sorunsalı

Androjenler(Testosteron,Öströjen vb) Hormonlar ve Steroidler Bölümü

vücudun dogal üretim sorunsalı

Mesajgönderen samet_61 » Çrş Haz 03, 2015 7:56 am

beyler kur sonrasında dogal uretımı tamamen kesıp hcg ıle gerı donusumsuz tamamen duran kısıler var mı? denk geldınız sahıt oldunuzmu bunun olmaması ıcın neler yapılabılır
samet_61
Yeni Üye

Ettiği teşekkür: 9
Aldığı teşekkür: 41

Re: vücudun dogal üretim sorunsalı

Mesajgönderen ati88 » Pzt Kas 16, 2015 12:48 pm

13 yıl aralıksız steroid kullanarak vücut geliştirme yapan 34 yaşındaki bir hipogonadotropik hipogonadizm hastasının testostosteron üretimi tek bir doz triptorelin ile tekrar başlamış, ve bir ay içinde normale seviyeye ulaşmış. (1)

Hipogonadotropik hipogonadizmde testisler sağlıklı, fakat yeterli miktarda GnRH, LH ve FSH üretilmiyor. Bu nedenle testislerde testosteron üretimi olmuyor.

Dikkat edilmesi gereken nokta, triptorelin bir GnRH analoğu ve agonisti. Hipofiz bezindeki GnRH reseptörlerine bağlanıp LH ve FSH salgılanmasını sağlıyor. Bu reseptörler uzun süre yüksek miktarda GnRH'ye maruz kaldıkları zaman GnRH'ye karşı duyarsızlaşıyorlar, ve hipofiz bezi bir daha LH ve FSH üretimiyor. Bu nedenle triptorelinin en son çare olarak denenmesi gereken bir yöntem olduğunu düşünüyorum. Bu kesinlikle bir tavsiye değildir.

(1) Pirola I, Cappelli C, Delbarba A, et al. Anabolic steroids purchased on the Internet as a cause of prolonged hypogonadotropic hypogonadism. Fertil Steril. 2010;94:2331.e1–3.
http://www.fertstert.org/article/S0015-0282%2810%2900503-0/fulltext
Kullanıcı avatarı
ati88
Yeni Üye

Ettiği teşekkür: 71
Aldığı teşekkür: 58

Dön Androjenik Steroidler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir