1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Mike Mentzer

MesajGönderilme zamanı: Prş Ağu 30, 2012 6:34 pm
gönderen lennox77
Mike Mentzer,10 Kasım 1951'de doğan ve 10 Haziran 2001'de arkasında birçok spekülasyon bırakarak ölen Amerika'lı IFBB Pro Vücut Geliştirme sporcusudur.

İlk yarışmasına henüz 18 yaşındayken katılan Mentzer,kariyerinin ilk başlarında podyumda pek başarı gösterememiştir. 1971 yılında 10.sırada podyumda yer alabilen Mentzer,bu yarışmadan sonra kariyerini şekillendirecek adımlar atmıştır. Antrenör Arthur Jones ile tanışıp,zaman içerisinde kendi sistemini oluşturmaya başlayan Mentzer,1975 Mr.America'da üçüncü,1976'da aynı yarışmada birinci ve 1977'de de North America şampiyonasında birinci olarak tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

1978 yılında Mr.Universe yarışmasını 300 puan gibi rekor bir puanla birinci tamamlayıp Olympia yolunu tutar,1979 yılında heavyweight klasmanında Mr.Olympia'yı da 300 puanla birinci tamamlayan Mentzer,overall sonuçlarında o yıl Frank Zane'e geçilir. 1980 yılında da Arnold'un film çekimlerine ara verip gelerek katıldığı yarışma olan bir Olympia'da ise dördüncü olur ve bu yarışın ardından aktif yarış hayatını sonlandırır.

Heavy Duty çalışma sistemiyle tamamen farklı bir bakış açısı getiren Mentzer,o zamana kadar uygulanan birçok sisteme garip gelecek bir çalışma yöntemi geliştirmiş ve bu yöntemi kendisi ve öğrencilerine en iyi şekilde uygulamıştır. Belki o zamanlar popülerliğin getirdiği birinciliklerden birisine sahip olamadı Mentzer ama,90'lı yılların başında kendi yetiştirdiği Dorian Yates Heavy Duty sistemiyle tam 6 kez Olympia'yı kazanmıştır.

Re: Mike Mentzer

MesajGönderilme zamanı: Cum Ağu 31, 2012 9:03 am
gönderen Overall
Çok faydalı bir paylaşım olmuş lennox77 Mike Mentzer bence bu sporu yapan her body ci tarafından tanınmalı ve heavy duty programını bilmelidir.Şöhreti Arnold kadar olmasada teorik idman antreman ve beslenme bilgisi ondan kat kat iyi bir üstad bence.Saygılar.

Re: Mike Mentzer

MesajGönderilme zamanı: Sal Eyl 11, 2012 7:27 am
gönderen BoneCrusher
Heavy Duty ve diğer idman programları hala amatör ve profesyonel sporcular tarafından uygulanmakta.Toprağı bol olsun body building camiasına kattıkları tartışılmaz ender nitelikte bir sporcu.