DNP nedir,kullanım önerileri,hakkında bilgiler

Yağ yakımı kilo verme ile ilgili soru fikir ve makalelerinizi bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

DNP nedir,kullanım önerileri,hakkında bilgiler

Mesajgönderen dogukan62 » Pzr Tem 08, 2018 8:23 am

DNP 2,4-dinitrophenol kısaltmasıdır. Halk arasında dinamit olarak da bilinir. 20.yy'ın başlarında dinamit ateşlemek ve ahşap üzerine sarı boya atmak için kullanılıyordu. İlerleyen yıllarda çalışmalar gösterdi ki DNP ile çalışanlar her gün hızla kilo kaybetmişlerdir. Stanford üniversitesi tarafından 1920'de yapılan çalışmada DNP kullanmanın kilo kaybına neden olduğunu gösteren bir çalışma yapıldı. Hekimler bu çağın obez hastalarına DNP yazdılar. DNP 20 yıl boyunca piyasa da kaldı. Fakat daha sonra FDA tarafından insan kullanımı yasaklandı. Çünkü bu ilacın kadın kullanıcılarda katarakt oluşturduğu gibi yanlış bir rapor mevcuttu. Bu kimyasal FDA tarafından pazara konmak için hala çok tehlikeli kabul ediliyor. DNP üzerinde yıllardır yapılan araştırmalar sonucunda bilim insanları DNP'nin bir fenol olmasına ve fenolik bileşenlerin kanserojen olmasına rağmen, DNP'nin kanser ve diğer mutasyonlara neden olduğu görülmedi. DNP halen kullanımı yasal olan ülkelerde kimyasal ve böcek ilacı olarak kullanılmaktadır. DNP'nin elinizde bulunması yasa dışı değildir. Ancak insan tüketimi için kullanmak ve pazarlamak yasaktır.

DNP MEKANİZMASI

DNP etkisini hücrenin içinde daha çok mitokondriyanın zarında uygular. Hücreiçi etkinin avantajı, DNP ye karşı toleransın gelişememesidir. Kısaca DNP, ATP oluşum sürecini verimsiz hale getirir. Peki bu neden önemlidir?Çünkü ATP hayatımızı koruyabilmemiz için gerekli olan tüm biyokimyasal reaksiyonları sürdürmek için gerekli olan enerji birimidir. Vücudumuzdaki hücrelerin hayatta kalmak için sürekli olarak enerjiye(ATP) ihtiyacı vardır.Bir insanın hayatta kalabilmesi için gereken ATP miktarı, bazal metabolik hızına bağlıdır. DNP, ATP oluşumunu yetersiz kılarak, bir insanın bazal metabolizma hızını belirsiz bir şekilde artırabilir, ancak pratik kullanım içinbazal metabolizma hızı insan hayatını tehlikeye sokmadan %30-50 oranında güvenle artırılabilir. DNP kullanırken 1 kilo saf yağ yakıldığı söylenir fakat bu duyulmamıştır.

ATP'yi fazla bilmiyorsanız, karbonhidrat yağ ve proteinlerle depolanan kalorilerin sonucudur. Başka bir deyişle makromoleküllerle depolanan enerji ATP molekülüne aktarılır. Ancak DNP tam burada devreye girer ve işlemi sabota eder.DNP'nin varlığında ATP üretilmek yerine, potansiyel enerji sadece ısıya dönüştürülür. Bu çok önemlidir çünkü ATP seviyeleri hızla düşecek hücrelerde daha fazla yağ karbonhidrat parçalayarak bu depoları hızla yenilemek isteyecektir.Gördüğünüz gibi,ATP seviyeleri sürekli normalin altına düştüğü için vücut sürekli ATP seviyelerini yenilemeye çalışacaktır ve daha fazla yağ,karbonhidrat ve protein yakmaya çalışacaktır. Bu işlem kardiyo yapmaktan farklı değildir.Fakat DNP bunu 24 saat durmadan yapar.

DNP DOZLARI VE KÜR ÖNERİLERİ

DNP herkes için uygun bir ilaç değildir. Gömlek veya tişörlerin altında daha iyi görünmek için, 1-2 kilo vermek için veya yeni başlayanlar için kesinlikle uygun değildir. Kullanırken doğru şekilde kullanmassanız DNP ölümcül olabilir.(Ülkemizdebulunan sporculardan Şahin İrencin ölüm sebebidir.)


Piyasada 2 hazır DNP şekli var; saf kristal(%100 saf),toz haline getirilmiş(genelde %5-10 oranında saf)halleri vardır.Kristal versiyanı çok güçlü ve etkilidir. Ancak kullanırken dikkatli olunması gerekir. Çok hızlı bir şekilde etki eder ve yan etkileri de o derece hızlı olur.

Benim önerim kristal için günde 2-6 mg/kg , toz hali içinse 4-10 mg/kg şeklindedir. Yeni başlayan daima en düşük dozda başlamalıdır. Bunu yarışmadan 2 hafta önce ilk kez denemek felaket bir sonuca sebep olabilir.


Örneğin 220lb bir adam 100 kg'dir. Bu kişi ilk defa DNP'nin kristal halini kullanıyorsa günlük 200 mg ile başlamalıdır. Sorun yaşamamak için dozu en az 3 gün boyunca sabit tutmanızı öneririm. Artırmak isterseniz daha sonra dozajı yavaşça artırın. 400mg/gün kullanılabilir fakat hepsini bir seferde almayın. Dozları her zaman olabildiğince bölün. 400 mg/gün için her 12 saatte bir 200 mg kapsül şeklinde alabilirsiniz. Kristal dozu 600 mg ya çok nadir durumlarda çıkarmalısınız.Bunu yapan lişi çok tecrübeli olmalı ve tüm hayati göstergeler yakından takip edilmelidir.Kür uzunluğu genel olarak kişiye bağlıdır. Başlangıç için DNP kürünüzü en fazla 10 gün ile sınırlı tutun. Çünkü tiroidler kapanır ve karaciğerde t4 to t3 dönüşümü olmaz. Tabi bu durum her zaman böyle olmaz. 10 kafadan sallama bir sayı olarak verdim.Kişi eğer 200 mg/gün şeklinde kullanıysa 10.günde tiroid fonksiyonu neredeyse normal olabilir. Ama kişi 600mg/gün şeklinde aldıysa T3 3 gün sonra tamamen baskılanacaktır. Yağ kaybında T3 hormonu büyük bir rol oynar. Fakat DNP kullanımı sırasındabaskılanmış T3 seviyeleri DNP tarafından telafi edilir bu büyük bir endişe kaynağı değildir. T3 baskılanmasının bir avantajı vücudun daha az kas kaybetmesidir. Tiroid fonksiyonları DNP'yi kestikten sonra 1 hafta içinde normale döner.Kendinizi nasıl hissettiğiniz önemlidir. Buna göre hareket etmeyi öneririm. 3-4 hafta boyunca 2-3 mg/kg almak kötü bir fikir değildir. Bu daha az yan etkiye sebep olur ve genel olarak aynı yağ yakımını sağlarsanız. Fakat biraz daha zaman alacaktır.2-3mg/kg ye alıştıktan sonra başka bir seçenekte dozun 1 kg kadar artırılmasıdır. Vücudunuzun tolere edebileceği sürece bunu kullanabilirsiniz. Çünkü yorgunluk ve diğer yan etkiler sizi kötü hissettirecektir.
Eğer 2 kapsül/günlük size çok hafif geliyorsa günde 3 kapsül 8 saat arayla kullanmayı deneyebilirsiniz.
DNP'nin neden olduğu su tutulması kullanıcılar kürü bitirdikten 4-7 gün sonra normal haline döner.Yarışmacılar için: Yarışma tarihinden 8 gün önce son DNP kapsulünüzü alın. Karbonhidrat son kapsülden 3 gün sonra boşalır. Yarışmadan 2 gün önce karbonhidrat yükleyin ve sıvı alımını kesin. Glikojen dolumu kasları dolgun gösterecektir.

DİYET ÖNERİLERİ

1.Karbonhidrat boşalmasını DNPden 3 gün önce yapın çünkü DNP yağları yakmadan önce vücudun glikojen depolarını tüketmek 2-3 gün sürer.
2.DNP'de iken kalorileri bazal metabolik harcamana kadar alın. Günde hiç bir şey yapmadan 2000 kalori harcıyorsanız bunu tüketin. bunu %33 protein,%33 yağ,%33 karbonhidrat şeklinde tüketin. Karbonhidratları kesmek vücudu hipoglisemi durumuna sokar ve bu sağlık için tehlikeli olabilir. DNP ayrıca insülini taklit eder. Glukoz yokluğunda glikozu hücreye taşır. Bu yağ yakımı için iyidir. Fakat karbonhidrat alımı düşük olduğundan kan şekeri tehlikeli seviyelere düşebilir.Daha tecrübeliler bu oran biraz değiştirilebilir. Bu durum çoğulukla toplam kalori tüketimi ile ilgilidir.

Benim tavsiye ettiğim diyet(yüksek doz kısa kürler ve kürünü kısa dozajla uzatmış olanlar için[kısa kür yüksek doz yapıp düşük dozla devam edenler için]);

%50 karbonhidrat,%35 protein,%15 yağ. Bu yanlış değil. DNP'nin düzgün çalışması için karbonhidrat şarttır.Unutmayın sadece kalori dağılımı değişir. Toplam kalori değil.Bu noktadan sonra biraz karışık hale anlatabilirim fakat bir kaç kez okursanızdaha iyi anlayacaksınız. Olabildiğince basit tutmaya çalışacağım.

Yağ asitleri bozulmaya başladığında daha sonra parçalanıp tam bir yıkıma uğraması için bir enerji ile beslenmesi gerekir. Bu döngü başlangıcına sitrik asit döngüsü denir. Yağlar sitrik asit döngüsüne asetat olarak adlandırılan 2 karbon molekülü olarak girerler ve bu döngüyü başlatmak için oksaloasetat adı verilen başka bir 2 karbon molekülüne bağlanmaları gerekir. Yeterli oksaloasetat olmadan bu durum devam edemez.Az oksaloasetat olduğunda bu durum yavşalar ve yağ yakımı yavaşlamış olur. Peki oksaloasetat nereden gelir? Glikoz metabolizmasının ilk adımının son ürünü olan pirüvattan gelir. Kanda yeterince glikoz olmazsa yağ yakımı verimsiz hale gelir.
Böylece daha çok karbonhidrat yediğimizde daha fazla piruvat çıkar bu nedenle daha fazla yağ yakılır. Yağın girmesi için gerekli başlangıç maddesinin sitrik asit döngüsünü sağlamak için yalnızca yeterli seviyede piruvata ihtiyaç duyuyoruz ve daha sonra elektron taşıma zincirinde tamamen okside olmaya devam edecektir.
DNP sırasında çok karbonhidrat yemekten korkmayın çünkü bu karbonhidratlar depolanmaz ve hemen ATP'yi yenilemek için kullanılır. Kaloriyi bazal metabolizma seviyesinde tutun. Kalorilerin %50 karbonhidrat,%35 protein ve %15 yağ(çoğunlukla doymamış yağ) şeklinde tüketmek en faydalısı olacaktır.Yağ yakımı için karbonhidratları biraz artırmak uygundur. Protein ise DNP vücutta büyük kalori açığı oluşturduğunda kas yıkımını minumum düzeyde tutması için yeterli düzeyde olmalıdır.


DNP küründeyken en etkili diyet yağlı ve ketojonik diyettir. Ancak yüksek miktarda yağ gastrik boşalmayı yavaşlatır. DNP'de iken iştah kontrolü sağlayamayan yeni başlayanlar için izokalorik diyet önermemin sebebi budur.DNP'NİN YAN ETKİLERİ

Sıcaklık-Isı: DNP kullanırken çok sıcak hissedeceksiniz. Gün boyu yavaş koşmaya benzer. Bu yüzden biraz terleyeceksiniz. Terleme olacaktır. Vücut sıcaklığı yaklaşık 101 dereceye yükselecek ve orada devam edecektir.Bu sıra dışı bir şey değildir. Vücut sıcaklığındaki bu artışı, vücut engellemek için soğutmaya çalışır ve bu vazodilatasyon etkisine neden olur. Bununla birlikte vazodilatasyon yardımıyla vücut soğumaya çalışsada ortam müsait olmadıkçabu etkili olmayacaktır. Örneğin yazın dışardıyken tehlikeli seviyelere doğru hızla ısınırsınız. Her ne olursa olsun sıcak ortamlardan kaçının. Yaz aylarında kullanacaksanız kesinlikle evde kalın ve gerekli olmadığı sürecedışarıya çıkmayın. Evde suyun içinde küvette oturun. Dehidrasyon vücut sıcaklarını düzgün şekilde ayarlayamaya ve hızla aşırı ısınmaya neden olabilir. Günde 5-6 litre su için.

Su tutumu: Bu vücut ısısının artışı ile doğrudan ilişkilidir. Vücut ısısının yükselmesiyle vazodilatasyon ortaya çıktığında, kan damarları genişler ve kan hacminde ve sonrasında su tutumunda artış meydana gelir.Ayrıca artan kan hacmi vücuda daha fazla sodyum depolamaya ve daha fazla su tutulmasına neden olacak. Tüm bu su tutumu DNP yi kestikten bir hafta sonra hatta daha erken bir şekilde düşer. Diüretikler DNP kaynaklı sututumuna bir şey yapamazlar. Çünkü bu ADH ile alakalı değildir. Diüretikler doğal depolanmış suyu kurutacak ve buda potasyum tükenmesine yol açacaktır. Buda kişiyi ölüme götecek veya ciddi sağlık sorunlarına maruz bırakıcaktır.

Yorgunluk ve Uyuşukluk: Bu DNP ile ilişkin en büyük sorundur. Uykusuzluk ile doğrudan ilişkilidir. DNP'den dolayı ATP olmadığı için enerjiniz yok. Buda sizi mola vermeden gün boyu maratonda koşmuş gibi hissetirir. Elbette yorgunluk ve uyuşukluğun derecesi dozaja bağlı olacaktır. DNP kullanan çoğu insan uykusuzluk sorununu yaşamıştır. Yemek yemek için mutfağa gitmek bile sizin için büyük bir işkence olacaktır. Yemek tüketmek bile siziçok yorabilir. Dozajı kestikten 24-36 saat sonra bu durum düzelmeye başlayacaktır.

Uykusuzluk: Bu uykusuzluk efedrin ve kafein gibi sinir merkezini uyardığı için değil, çok sıcak olduğu için zor olacaktır. Kendim de dahil olmak üzere bir çok insan, yatakta terlerken uyumayı beceremiyor. Bununla mücadele etmenin en iyi yoluyatağın her iki yanında vantilatör bulundurmaktır. Bu sizi serinletip uyumanızı sağlayacaktır. Eğer bir eşiniz varsa onunla ayrı yataklarda uyumak sizin için akıllı bir seçim olacaktır.

Solunum güçlüğü/ hızlı nefes alma: Bu durum yüksek doz kullanan için geçerlidir. Nefes alıp vermeniz hiç bir şey yapmadığınız halde koşu yapıyor gibi görünecektir. Nefes alamayacakmış gibi hissedebilirsiniz. Her hangi bir aktivite yapmaksize daha fazla nefes darlığı yaşatabilir ve buda tehlikeli olabilir.Nefes alma düzensiz hale geldiğinde herhangi bir spor veya faaliyet yapmaktan uzak durmalısınız. Herhangi bir antrenman yapmamalısınız.(zaten bunu yapmak için yeterli enerjiye sahip olmayacaksınız.)

Dehidrasyon: çok ciddi bir yan etkidir. Eğer hidrasyon yeterli değilde vücut aşırı derecede ısınır ve muhtemelen ölüme neden olur. Günde 5-6 litre su için.

Elektrolit tükenmesi: Bunun nedeni aşırı su ve terleme yoluyla tuz kaybıdır. Su içmek sıvıları yeniler fakat elektrolitleri yenilemez. Tuz ve potasyumu doldurmanın en iyi yolu powerade gibi enerji içeceklerini içmektir. Bunu yapmassanız aşırı yorgunluk,düşük kan basıncı,kötü kalp fonksiyonları,mide bulantısı ve diyare gibi sorunlar oluşabilir. Kullandığınız dozaja göre powerade için. Powerade,maden suyu içebilirsiniz. V8 içeceğini bulabiliyorsanız onu powerade tercih edin. Günde 1 litre maden suyu içebilirsiniz. Ayrıca potasyum açısından zengin sebzeleri de tüketebilirsiniz. Hıyar buna örnek olabilir.

Mide bulantısı: Bundan kullanıcıların %30su rahatsız oluyor. Bunun nedeni şunlar olabilir: dehidrasyon, elektrolik dengesizliği,düşük kan pH'ı ve diğer bilinmeyen mekanizmalar.

İshal-Diyare: Muhtemelen elektrolik dengesizliğinden ve DNP'nin kalın bağırsağa geçmesiyle olur. Bu çok sorun hale gelirse tek çözüm dozajı azaltmak veya tamamen kesmektir.

Baş ağrısı: Büyük ölçüde dehidrasyona bağlıdır. Genellikle sıvı tüketince geçer.

Ağız kuruluğu/Boğaz ağrısı: Bunun sebebini bilmiyorum fakat kullananlar arasında bu sorun yaygındır. Uyku sırasında çok görülür ve uykusuzluğa neden olabilir.

Alerji / dermatit: Bu sorun çok nadirdir. DNP kullanan yaklaşık 500 kişi ile temas halindeydim ve bunların 30-40 tanesi alerjik reasksiyon yaşadığını tahmin ediyorum. Alerjiler bazı insanlarda gövde çevresinde kaşıntı (herhangi bir kızarıklık veya kızarıklıkolmadan kaşıntı) olarak kendini gösterir. Daha sonra döküntülere neden olabilir. Şiddetli halde iken yüze,boyuna ve kafa derisine kadar yayılabilir. Eczaneden veya reçeteli şekilde alerji ilacı (antihistamin) alerjileri tedavi edecektir.Eğer DNP'ye alerjiniz varsa bu gelecekte kullanamayacağınız anlamına gelmez. DNP'ye karşı alerjinin tolerans faktörü vardır. Kötü belirtiler olana kadar kullanır belirtiler çıkınca kesip dinlenirsiniz. Belli bir süre dinlendikten sonratekrar başlarsınız ve bunu bir döngü haline getirebilirsiniz. Alerjiniz varsa derhal durun ve 7-10 gün sonra tekrar başlayın ve DNP'ye alerjiniz kalmayana kadar tekrarlayın. Alerjiler doz ve kullanım süresine bağlıdır.

Sarı görmek: Bu alerjilerden bile daha nadirdir. DNP kullanmış kişilerle konuştuğumda bana bu deneyimini anlatan 15 kişi vardı. Beyaz bir yüzeye baktığınızda beyaz gördüğünüz yerleri sarı renkte göreceksiniz. Bunun sebebinin ne olduğundan emin değilim.Ancak hiç bir şeye zarar vermiyor gibi görünüyor. Dozu kestikten 1-2 gün içinde kayboluyor.

ÖNERİLER

1. Kesinlikle ilk kürünüzde optimal dozajları kullanmayın. Optimal dozajla başlamayın. Düşük dozlarla başlayın.
2. DNP'yi kesinlikle sıcak havalarda kullanmayın. Kış aylarını tercih edin.
3. DNP kullanırken kesinlikle diüretik kullanmayın. Alkol ve sigara içmeyin. Alkol vücudu ısıtır. Diüretikler ise suyu atar. Lasix ile DNP'yi birlikte kullanırsanız; ölürsünüz.
4. Eğer sıcaklık 103 dereceye yükselirse sıcaklık düşene kadar kullanmayı bırakın.
5. Kesinlikle antrenman yapmayın. Zaten antrenman için enerji bulamayacaksınız. Zaten kortizol seviyeleri yüksek olduğundan antrenman oldukça katabolik olur ve kas yıkımı olur. DNP'de kesinliklekardiyo yaparak terlemeyin. Koşu bandından uzak durun!
6. Alerji ortaya çıkarsa hemen ilacı kesin ve 10 gün sonra tekrar başlayın.
7. Elektrolitlere dikkat edin. Yanınızda sürekli enerji içeceği bulundurun. Hedefiniz 3000-5000 mg potasyum/günlük olarak tutun. Sodyum da sizin için önemlidir. Fakat bunu diyetle almak kolaydır.(Tuz)Magnezyum içinde supplement satın alın.
8. Hidrasyon. Bunu zaten anlattım. Doğru hidrasyon seviyeleri sizi iyi hissetirir ve aşırı ısınmayı önler. Aynı zamanda yağ yakımınıda iyileştirir.

DNP KULLANIMINDA SUPPLEMENT ÖNERİLERİ

Antioksidanlar: En etkili yöntemlerden biri yağda eriyen E vitamini olacaktır. Artan yağ oksidasyonunun neden olduğu serbest radikaller ile mücadele etmek için günde 800-1000IU E vitamini öneririm.
Gliserin: Kas hidrasyonunu korumak ve katabolizmayı önlemek için önemli olabilir. Sıvı halde gelir ve satın alınabilir. Günde 3-4 çorba kaşığı için.
Potasyum sitrat(citrate): Kan asitliği bir problem olursa oldukça iyi olabilir. Yaklaşık 2-3 gram etkili olacaktır. Ancak 1 gramda bu etkiyi verecektir.

SONUÇ

DNP bodybuilding camiasında en etkili yağ yakıcı ve en karmaşık ilaç olarak bilinir. Bir kaç kilo vermeye çalışan insanlar kullanmamalıdır. Yan etkileri ciddi ve çok sayıdadır. Ancak doğru kullanıldığındayan etkilerinin hiç biri kalıcı değildir. Bu çok sayıda yan etkiye rağmen kullanılmaya devam edilmektedir çünkü işe yaramaktadır. Umarım bu yazı size DNP hakkında biraz bilgi vermiştir.Bu ilacı kullanmayı seçerseniz lütfen dikkatli olun ve bu yazıyı kendinize klavuz edinin.

çeviridir.alıntıdır.
dogukan62
Yeni Üye
 
Mesajlar: 152
Kayıt: Sal Oca 20, 2015 7:11 pm
Ettiği teşekkür: 2
Aldığı teşekkür: 11

Re: DNP nedir,kullanım önerileri,hakkında bilgiler

Mesajgönderen lennox77 » Prş Eyl 06, 2018 12:21 am

DNP gibi maddelerin kullanımının özendirilmesi veya bilgi verilmesini doğru bulmuyorum. Evet tüm dopingler zararlı ve kullanılması birinci ağızdan önerilmez ancak bu DNP farklı bir noktada. Yönetimden ricam konuyu silmesidir
Soru ve bilgi iletişimi için mail : lennox4177@gmail.com Facebook : http://www.facebook.com/lennox777
MAİL ADRESİM DEĞİŞMİŞTİR ARKADAŞLAR. BİLGİ ALIŞ VERİŞİ OLMASI KAYDIYLA MAİLLERİNİZİ CEVAPLANDIRMAYA YENİ MAİL ADRESİMDEN DEVAM EDECEĞİM
Kullanıcı avatarı
lennox77
Tecrübeli Üye
 
Mesajlar: 1714
Kayıt: Pzr Ağu 12, 2012 3:40 pm
Ettiği teşekkür: 165
Aldığı teşekkür: 337


Dön Yağ Yakımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir