Omuz Antremanında Gerilimin Önemi

Antreman Programları ile İlgili Tecrübelerinizi Paylaşabilir Uyguladığınız Program ile İlgili Sorularınızı Sorabilirsiniz

Omuz Antremanında Gerilimin Önemi

Mesajgönderen Iron_Man » Pzt Ağu 13, 2012 10:10 am

Yaptığım gözlemler sonucunda , Türk amatör sporcularının genel anlamda omuzlarının diğer bölgelerine göre geri kaldığını gördüm.Bunun sebebinin ise , yanlış omuz çalışma programından kaynaklandığını farkettim.

Kendiminde bizzat uyguladığım , gerilim ve set arası minimum dinlenme yönteminin omuzlarınızda korkunç değişime neden olacağını göreceksiniz. Peki nasıl bu sistem ? Size daha rahat anlamanız için örneklemelerle anlatacağım. Lateral Raise ( ayakta dambıl yana açış ) yaptığınızı farzedelim. Kesinlikle çok ağır bir dambıl almanızı önermiyorum. Mümkün olduğunca hafif bir dambıl almalısınız.Sirkeleyerek , zorlayarak 15 kilogramlık bir dambıl ile çalışıyorsanız eğer , komik gelebilir fakat 2.5 – 5 kilogramlık bir dambılla bu seferlik çalışmanızı istiyorum. Şimdi ayaktasınız dambılınızı elinize aldınız ve dambılı tam olarak yukarıya dirseklerinizi bükmeden hızlı bir şekilde kaldırmaya başlayın. İndirirken mümkün olduğu kadar yavaş indirip ( indirirken tamamen inmemeli , bacaklarınıza dambıl değmeyecek ) hemen “ BEKLEMEDEN “ gerilimi düşürmeden hızlıca kaldırın. Bu nizamiyette 12 tekrarın altına düşmeden setinizi tamamlayın.Set sayınız 3 veya 4 olabilir. Ayrıca bu işlemi yaparken ayaklarınız yere tamamen sabit olmalı , dambıl kaldırırken hareketten çalmamalısınız. Zorlanıyorsanız belinizi sabitlemesi için partnerinizden yardım alabilirsiniz.Tekrarlar ve setler ilerledikçe dambılı kaldırmanız zorlaşacaktır. Bu yüzden partneriniz gene dirseğinizin alt kısmından dambılı kaldırırken size yardımcı olabilir. Son olarakta set arasında ise 10-15 saniyeden fazla beklememelisiniz. Bu şekilde çalıştığınızda emin olun farkı hissedeceksiniz. Lateral Raises ‘ta bu sistemi uyguladığınız gibi diğer omuz hareketlerinde de uygulayabilirsiniz.Bu sistem antremanınızın hızlı bitmesine sebep olur . Bu sistem sizi çok yorar , bu sistem sizi ağlatabilir. Bu sistem antremandan sonra omuzlarınızı yana açamamanızı da sebep olabilir. Eğer bu dediklerimi antremandan sonra yaşadıysanız , aynanın karşısında omuzlarınızın nasıl bir antremanda değişime uğradığını göreceksiniz.
Kullanıcı avatarı
Iron_Man
Yeni Üye

Ettiği teşekkür: 13
Aldığı teşekkür: 50

Re: Omuz Antremanında Gerilimin Önemi

Mesajgönderen Calea » Cmt Kas 10, 2012 10:26 pm

Teşekkürler. Peki bu antrenmanı tüm kol için kullanırsak yararı olur mu? Daha fazla yazı okudukça daha çok kafam karışıyor. 5 kilo mu 10 kilo mu kaldırsam karar veremiyorum artık. :D
Calea
Yeni Üye

Ettiği teşekkür: 6
Aldığı teşekkür: 0

Re: Omuz Antremanında Gerilimin Önemi

Mesajgönderen lennox77 » Pzr Kas 11, 2012 12:21 pm

Omuz idmanı olarak tavsiye ederim bu sistemi kol biraz daha farklı bir mevzu
Soru ve bilgi iletişimi için mail : lennox4177@gmail.com Facebook : http://www.facebook.com/lennox777
MAİL ADRESİM DEĞİŞMİŞTİR ARKADAŞLAR. BİLGİ ALIŞ VERİŞİ OLMASI KAYDIYLA MAİLLERİNİZİ CEVAPLANDIRMAYA YENİ MAİL ADRESİMDEN DEVAM EDECEĞİM
Kullanıcı avatarı
lennox77
Tecrübeli Üye

Ettiği teşekkür: 166
Aldığı teşekkür: 339

Dön Antreman Programları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir